• 04133367292
  • تبریز- خیابان آبرسان- جنب قنادی تشریفات - ساختمان 110 - طبقه 2 -واحد 8
تات ثبت

مراحل ثبت،مدارک،شرایط و انواع کارت بازرگانی

بر اساس قوانین گمرکی کشور، کارت بازرگانی مجوزی است که دارنده ی آن، اعم از شخص حقیقی و حقوقی، می توانند اقدام به تجارت در عرصه واردات و صادرات کالا کند. این تجارت برون مرزی از ثبت سفارش و ترخیص کالا تا واردات از مناطق آزاد، حق العمل کاری در گمرک و صادرات کالاهای مجاز را در بردارد. بر این اساس، ورود و صدور کالا برای کلیه تجار آزاد نیست و بازرگانانی می توانند مبادرت به ورود و صدور کالا کنند که دارای کارت بازرگانی باشند.

صدور کارت بازرگانی موکول به آن است که اصولاً بازرگان موسسه ی خود را در دفتر ثبت تجارتی ثبت کرده و دارای دفاتر پلمپ شده ی تجارتی باشد و عضویت اتاق بازرگانی محل خود را نیز قبول کرده باشد. در مورد شرکت های تجارتی، کارت بازرگانی به نام مدیر مسئول شرکت صادر می شود.

بازرگانانی که تقاضای صدور کارت بازرگانی می نمایند باید طبق فرم های چاپ شده از طرف اتاق بازرگانی اطلاعات مربوط به تجارت خود را به اتاق بازرگانی بدهند و از طرف دو نفر از اعضای اتاق بازرگانی معرفی شوند. صدور کارت بازرگانی برای بازرگانان و شرکت های خارجی منوط به معامله متقابله است، یعنی در صورتی به بازرگانان خارجی کارت بازرگانی داده می شود که کشور آن ها نیز به بازرگانان ایرانی اجازه فعالیت بازرگانی بدهد.

بر طبق ماده ۳ قانون صادرات و واردات، هر شخص، شامل افراد حقیقی و حقوقی، برای انجام فعالیت‌های صادراتی و وارداتی خود، نیاز به داشتن کارت بازرگانی دارند. این کارت از آنجایی که تجارت بین‌المللی نیازمند آن است، از طریق اتاق بازرگانی ایران که از تجار و بازرگانان تشکیل شده و در باره مسائل اقتصادی بازار رای می‌دهند، با شرایط خاصی قابل اخذ است. اگر شرایط لازم برای هر دو نوع شخص (حقیقی و حقوقی) فراهم باشد، این ممکن است که یک شخص نیاز به دو کارت بازرگانی داشته باشد. به عنوان مثال، یک شخص می‌تواند به عنوان مدیرعامل یک شرکت بازرگانی کارت بازرگانی دریافت کند و به عنوان یک تاجر (شخص حقیقی) نیز می‌تواند کارت بازرگانی دریافت کند، بنابراین دو حالت قابل دریافت است. برای دریافت کارت بازرگانی، شرایط سنی وجود دارد و تنها افرادی که بالای ۲1 سال سن دارند و پس از گذراندن مراحل ضروری (مانند شرکت در کلاس‌های آموزشی) و تکمیل مدارک، شرایط لازم را داشته باشند، مجوز دریافت کارت بازرگانی را خواهند داشت.

انواع کارت بازرگانی:

1-کارت بازرگانی تجاری:

بر اساس تعریف گمرک،کارت بازرگانی مجوزی است که دارنده آن چه شخصی حقیقی باشد چه شخصی حقوقی،می تواند با داشتن آن اقدام به تجارت در عرصه واردات و صادرات کالا کند.این تجارت از ثبت سفارش و ترخیص کالا تا واردات از مناطق آزاد،حق العمل کاری در گمرک و صادرات کالاهای مجاز را در بردارد.

2- کارت بازرگانی خدماتی:

کارت بازرگانی خدماتی،برای اشخاص حقوقی که مجوز سرمایه گذاری با زمینه فعالیت خدماتی دارند صادر می شود.پر واضح است دارندگان این کارت تنها در زمینه ی فعالیت خود می توانند کالا وارد نمایند.

3- کارت بازرگانی موردی:

این کارت،تنها برای اشخاص حقیقی و حقوقی که برای یک بار خواهان ترخیص کالاهای خود باشند صادر می گردد.

4- کارت بازرگانی تولیدی/صنعتی:

این نوع کارت،برای اشخاص حقوقی که دارای مجوز سرمایه گذاری با زمینه فعالیت تولیدی هستند صادر می شود.دارندگان این کارت می توانند فقط تجهیزات کارگاهی و مواد اولیه مورد نیاز تولید خود را وارد نموده و پس از تولید صادر نمایند.

مزایای دریافت کارت بازرگانی:

دریافت کارت بازرگانی علاوه بر اجازه فعالیت‌های تجاری و صادرات و واردات کالا با سایر کشورها می‌تواند مزایای دیگری را به همراه داشته باشد که در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد؛

ثبت برند، هر شخصی برای ثبت برند به صورت لاتین باید کارت بازرگانی داشته باشد.

ترخیص کالا و ثبت سفارش در گمرک

دریافت ویزای تجاری و کاری در برخی از کشورها

عضویت در اتاق بازرگانی

واردات کالا از مناطق آزاد

ارتباط با تجار سایر کشورها

شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی هماهنگ با موضوع فعالیت شرکت کالا و خدمات و…

شرایط دریافت کارت بازرگانی:

الف) اشخاص حقیقی:

– داشتن حداقل 20 سال تمام

– داشتن سه سال سابقه فعالیت تجاری یا تولیدی به تایید دو نفر از دارندگان کارت بازرگانی یا ارائه مدارک دانشگاهی یا داشتن مجوز تولید از یکی از وزارتخانه های تولیدی

– داشتن محل کسب متناسب با رشته فعالیت اعم از ملکی یا استیجاری

– داشتن برگ پایان خدمت نظام وظیفه یا برگ معافیت برای آقایان

– داشتن حساب جاری در یکی از شعب بانک های داخلی

– نداشتن رابطه استخدامی با دستگاه ها و سازمان های دولتی

– نداشتن محکومیت موثر کیفری

– عدم ورشکستگی به تقصیر و تقلب

اشخاص حقیقی غیر ایرانی:

– داشتن کلیه شرایط مقرر فوق الذکر به استثنای برگ پایان خدمت نظام وظیفه

– داشتن پروانه کار و اقامت معتبر

– عمل متقابل کشور متبوع آن ها در مورد ایرانیان مقیم آن کشور

ب) اشخاص حقوقی:

– مدیران شرکت های تعاونی و شرکت های دولتی و شرکت های موضوع قانون حفاظت صنایع مشمول محدودیت نداشتن رابطه استخدامی با دستگاه ها و سازمان های دولتی نمی باشند.

– مدیران عامل و رئیسان هیئت مدیره شرکت ها باید دارای پروانه کار و اقامت معتبر بوده و سابقه ی محکومیت موثر کیفری نداشته باشد.

– مدیران شرکت های دولتی و شرکت های متعلق به نهادهای انقلابی و شرکت های قانون حفاظت صنایع که حکم مدیریت آنان توسط سازمان های دولتی صادر شده باشد از ارائه گواهی نداشتن محکومیت کیفری معافند.

مراحل ثبت درخواست:

برای ثبت اطلاعات فردی جهت دریافت کارت بازرگانی، ابتدا باید مدارک شامل کپی برابر اصل شده شناسنامه، کارت ملی و گواهی سوء پیشینه را جمع‌آوری کرده و از طریق چاپ فرم‌های الکترونیکی مربوطه، به سازمان مربوطه مراجعه کرده و گواهی‌های مورد نیاز را اخذ کنید. سپس با تکمیل اطلاعات پرونده و اسکن تصاویر مدارک، فایل‌های مربوطه را بارگذاری کنید.

پس از ثبت درخواست و تایید نهایی، پرونده به صورت الکترونیکی برای اتاق بازرگانی ارسال می‌شود و بررسی پرونده به صورت غیرحضوری انجام می‌شود. برای دریافت کارت بازرگانی، می‌توانید از دو سایت مختلف، سامانه توسعه تجارت و سامانه اتاق بازرگانی استفاده کنید.

در مراحل ابتدایی، می‌توانید به سامانه ntsw.ir مراجعه کرده و تقاضای خود را ثبت کنید. در این مراحل، باید پرونده دارایی شخص جاری باشد و کد اقتصادی کسب و کار به مرحله ۴۵ رسیده باشد. همچنین باید دسته چک صیادی برای حساب جاری خود در مدت یک ساله داشته باشید.

در مراحل بعد، مدارکی مانند گواهی سوء پیشینه و اجاره‌نامه‌ای که کد رهگیری دارد، ارائه داده می‌شود. همچنین، دفاتر پلمپ شده و ثبت نام اظهارنامه در دفاتر بازرگانی نیز شامل مراحل بعدی خواهند بود.

پس از تکمیل مراحل فوق، کارشناس مربوطه پرونده شما را بررسی کرده و اگر هیچ مشکلی وجود نداشته باشد، پرونده شما به سایت اتاق بازرگانی فرستاده می‌شود و مراحل بعدی ادامه می‌یابد. در نهایت، برای دریافت کارت بازرگانی و عضویت در اتاق بازرگانی، باید کلاس‌های مربوطه را به صورت آنلاین بازدید کرده و رزرو کنید.

شرکت ها نیز باید دارای شرایط ذیل باشند:

عدم ورشکستگی به تقصیر، داشتن محل کسب مناسب با رشته فعالیت (ملکی یا استیجاری)، داشتن دفاتر قانونی و ارائه اظهارنامه ثبتی

قبل از دریافت کارت بازرگانی، نحوه دریافت جواز تأسیس صنعت و معدن چگونه است؟

کارت بازرگانی، مجوزی است که با قوانین گمرک کشور به دارندگان آن، چه فرد حقیقی و چه حقوقی این امکان را می‌دهد تا نسبت به واردات و صادرات کالا اقدام کنند. این کارت توسط شعبه‌های اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در تهران یا شهرستان‌ها به نام متقاضیانی که شرایط دریافت کارت را دارند، صادر می‌شود. شرط لازم برای صدور کارت بازرگانی این است که شرکت یا بازرگان، نام خود را در دفتر ثبت تجارتی ثبت کنند. در نظر داشته باشید که قبل از دریافت کارت بازرگانی شما باید نسبت به اخذ جواز تأسیس صنعت و معدن اقدام کنید.

زمان لازم برای دریافت جواز تأسیس نیز به شرایط هر شهرستان بستگی دارد و ممکن است بین چند روز تا چند هفته طول بکشد. در سال 1402 شمسی متأسفانه نمی‌توان زمان‌بندی دقیقی برای تهیه و صدور جواز تأسیس صنعت و معدن (https://rotbebandi.co/ / اخذ- جواز- تأسیس ) با توجه به بازه‌های اعلام شده در هر قسمت پیش‌بینی کرد، اما در یک نگاه کلی حدود زمان‌بندی آن مشخص شده و شما می‌توانید براساس آن برنامه‌ریزی‌های خود را انجام دهید.

بازرگانانی که نسبت به صدور کارت بازرگانی اقدام می‌کنند، باید بر اساس فرم‌های چاپ شده توسط اتاق بازرگانی، اطلاعات مرتبط با تجارت و کسب و کار خود را بدهند تا توسط دو نفر از افراد اتاق بازرگانی معرفی شوند.

صدور کارت بازرگانی برای غیر ایرانیان:

کلیه شرایطی که برای افراد ایرانی لازم است، در این جا هم باید فراهم باشد، تنها موضوع مربوط به خدمت سربازی در این مورد لغو می شود.

اقامت و پروانه کار مورد نیاز است.

لازم است که این افراد، متقابلاً برای ایرانیانی که در آنجا زندگی می کنند چنین رفتاری داشته باشد. ممکن است گاهی لازم باشد بدون در نظر گرفتن این شرط، برای یک غیر ایرانی، کارت بازرگانی صادر شود. در این شرایط انجام این کار بلامانع است.

چه کسانی می‌توانند کارت بازرگانی دریافت کنند؟

افراد حقیقی یا حقوقی برای دریافت کارت بازرگانی باید شرایط خاصی داشته باشند. البته شرایط مورد‌نیاز برای دریافت کارت بازرگانی بسته به نوع کارت متفاوت خواهد بود. به‌عنوان مثال یک شخص حقیقی به‌ منظور حمل بار توسط یک شرکت حمل و نقل زمینی و ورود کالا به کشور، به کارت بازرگانی نیاز دارد. در این شرایط مدارک مورد‌نیاز برای صدور کارت برای شخص حقیقی و حقوقی متفاوت خواهد بود.

یک فرد حقیقی برای دریافت کارت بازرگانی باید حداقل 24 سال سن داشته باشد. همچنین باید آدرس دقیقی برای کسب‌وکار و فعالیت تجاری ارائه دهد. سایر مدارک مورد ‌نیاز برای صدور کارت بازرگانی حقیقی شامل موارد زیر هستند:

1-  مدرک تحصیلی مرتبط با حیطه تجارت یا سه سال سابقه فعالیت تجاری

2- آشنایی کامل با قوانین گمرک و شرکت در آزمون کارت بازرگانی (برای آشنایی با این قوانین کلاس آموزشی در اتاق بازرگانی برگزار می‌شود)

3- شاغل نبودن در دولت و استخدام رسمی

4- اثبات تمکن مالی برای فعالیت در حوزه مورد ‌نظر

5- تعهد کتبی در‌خصوص استفاده قانونی از کارت و پیروی از سیاست‌های تجاری دولت

6- برخورداری از صلاحیت اخلاقی، اجتماعی و اقتصادی و نداشتن سوء پیشینه

اما اگر تصمیم دارید که تحت عنوان شخص حقوقی نسبت به دریافت کارت بازرگانی اقدام کنید، قبل از هر چیز باید یک شرکت به ثبت برسانید. همچنین این شرکت باید فعال بوده و پرونده مالیاتی، کد اقتصادی و اظهارنامه مالیاتی داشته باشد. در ادامه برای دریافت کارت باید ثابت کنید که شرکت شما ورشکسته نیست و آدرسی واقعی برای زندگی، دفتر و محل کسب‌وکار خود دارید. همچنین باید در یک حساب جاری حداقل به ارزش 200 میلیون تومان دارایی داشته باشید.

مدارک لازم جهت اخذ کارت بازرگانی:

برای گرفتن کارت بازرگانی شما باید مدارکی را به همراه داشته باشید، در ادامه لیستی از این مدارک را اشاره کردیم:

عکس سه در چهار

 فرم تکمیل شده درخواست

 کپی برابر با اصل کارت ملی

 کپی برابر با اصل شناسنامه

 ارائه مدرک تحصیلی دیپلم به بالا

 گواهی عدم سوء پیشینه

کد اقتصادی

ارائه اجاره نامه و یا سند ملکی

متقاضیان دریافت کارت بازرگانی حقوقی علاوه بر مدارک بالا باید مدارک زیر را نیز به همراه داشته باشند:

ارائه آخرین روزنامه رسمی

سند مالکیت یا اجاره نامه

آخرین آگهی تغییرات

مدارک شناسایی اعضا

مهم‌ترین کاربردهای دریافت کارت بازرگانی شامل این موارد است:

ثبت سفارش و ترخیص کالا

انجام امور حق العمل کاری در گمرک

صادرات کالاهای مجاز

ثبت علائم تجاری و برندهای غیرفارسی

واردات از طریق مناطق آزاد

صدور ویزای تجاری

صدور گواهی مبدأ

عضویت در اتاق بازرگانی

مبادله اطلاعات تجاری در سطح بین‌المللی

شرکت در نمایشگاه‌های ملی و بین‌المللی (در داخل یا خارج کشور)

اشخاصی که برای ورود و خروج کالا به کارت بازرگانی نیاز ندارند:

 3 دسته از مشاغل و افراد به کارت بازرگانی نیاز ندارند:

1- شرکت تعاونی مرزنشینان

2- ملوانان ایرانی شال در شناورهای در حال تردد بین سواحل ایران

3- پیله وران و کارگران ایرانی شاغل در کشورهای خارجی (در صورت برخورداری از کارنامه شغلی وزارت کار)